Bebekler doğumlarından itibaren hızlı bir gelişim evresine girerler. Hemen her geçen gün bir şeyler öğrenirken, onlar ve aileleri için her ay bir önceki aydan daha farklı geçmektedir. Bebeklerin bu gelişmelerinde oturma, sürünme ve emekleme ile devam eden süreç sonunda beklenen o ilk adımlar ile sonlanır. Bebekler, 4-7. Aydan itibaren başlayan ve 15. aya kadar devam eden bu süreçler sonrasında kendi kendilerine yürümeye başlarlar. Yürüme sürecinde bebeğiniz ilk adımlarını atarken onun öz güvenini  sağlayabilmesi için sizin desteğiniz oldukça önemli olmaktadır. Bebeklerde yürüme belirtileri, ilk olarak onların arkalarında destek olmadan oturmayı öğrenmeleriyle başlar. Bu aşama onların yürümeye giden yoldaki ilk aşamalarıdır. Bebeğinizin desteksiz oturması onun yürürken ihtiyaç duyacağı kas gücünü kazanması açısından da oldukça önemlidir.

İlk Adım: Tutunup Kendini Yukarıya Çekmek

Bebeğiniz oturma ve emekleme aşamalarını tamamladıktan sonra 8-9. aylarda yardımla yürüme aşamasına geçecektir. Bunun için önce bir yerlere tutunup kendini yukarı çekmeyi öğrenir. Bundan sonra destek alıp dengeye durma aşamasıdır. Bu durum bebeğiniz size yürümek için artık hazır olduğunun sinyallerini verir. Bu aşamada yapmanız gereken onu koltuk altlarından tutup ufak ufak adımlar atmasında yardımcı olmaktır. Burada amaç bebeğinize yürüme alıştırması yapmaktır. Bebeğiniz ne kadar alıştırma yaparsa hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak kendini yürüme fikrine o kadar çabuk alıştıracaktır.

Destek Zamanı

Yaptığınız alıştırmalardan sonra bebeğiniz gerekli öz güveni kazandığında artık mobilyalardan ve duvarlardan destek alarak yürüme denemelerine başlayacaktır. Anne ve babaların endişelenecekleri aşamalar bu denemelerle başlamış olur. Artık bebeğinizi bıraktığınız yerde bulmanız imkansızdır. Bu dönemde dikkat edeceğiniz önemli nokta, evinizin tamamen bebeğinizin düşme ve çarpma gibi durumlara karşı güvenli hale getirmiş olmanız gerektiğidir. Bu aşamada bebeğinizi  destek alarak yürümesinde engellemeyin ama düşme ihtimaline karşı da ona yumuşak bir zemin hazırlayın.

Ayakta Durmaya Başlama

Bebeğiniz 9-12. Aylarda kendi başına dengede durmaya çalışır. Bebeklerin yürüme sürecince önemli nokta dengede durmaktır. Bu nedenle bebeğiniz birkaç saniyeliğine de olsa dengede durmaya başladıysa yakında ilk adımları da gelecek demektir. Bu aşamada bebeğinizin dengede durma konusunda ona cesaret verin bunu bir oyuna çevirin. Onunla beraber yere oturun ve ellerinden destek vererek ayağa kalkmasını sağlayın. Ellerini yavaşça bırakarak dengede durabildiği süreyi ölçün. Bu denemelerden sonra ona göstereceğiniz sevgi, onun iyi bir şeyler yaptığını anlamasını sağlayacaktır.

İlk Adımlar

Bebeklerin ilk adımları hem bebek açısından hem de aile açısından en önemli anlardır. Yeterli kas gücüne erişen bebeklerde ilk adımlar tamamen bebeğinizi cesaretlendirme ve özgüvene dayalı bir durumdur. Bu nedenle ilk adımlarını atma cesaretini göstermiş bebeğinizin bu duruma alışmasını sağlamak için, destekle başlayıp desteksiz yürüme alıştırmaları yapmak bebeğiniz açısında faydalı olacaktır.

Yürüme Başlangıcı

Bebeğinizin 12-15. Aylarda tamamen yürümeye başlamasından önce düzenli ayakta durmaya ve birkaç adım atmaya başlayacaktır. Bu aşamada bebeğinizi cesaretlendirin, bazı bebekler emeklemeyi yürümekten daha kolay bulup bu yolu tercih edebilirler. Burada size düşen görev, bebeğinize yaptıracağınız yürüme alıştırmaları ile onu yürümeye teşvik etmektir. Bebeğiniz bu alıştırmalar sırasında düşerse, onu sürekli kaldırıp yeniden yürümeye devam etmesini sağlayın.

Bebeğim Düştü Ne Yapmalıyım?

Yürüme döneminde evde keskin masa, sehpa köşeleri kapatılmalıdır. Zemin yürümesini engelleyecek kadar çok yumuşak olmamalı. Ayrıca bir miktar darbe emici özellikte olması düşmelerde yaralanma veya ağrıya neden olmamasını sağlar. Yürüme esnasında bebek yakından takip edilmeli, yürümekten korkmaması için düşmeden yakalanmaya çalışılmalıdır.   Bebek düşerse ve ağlarsa, yeniden yürütmek için zorlamamanız tavsiye edilir. Başka bir yere götürüp, dikkatini başka tarafa çekip olayı unutturabilirsiniz. Bir süre sonra tekrar yürümesi için ortam oluşturup, ayaklarını yere bastırırken bir yandan da kucakta kavrayıp bekleyebilirsiniz. Bebeğiniz yürüme demesi yaparken başka bir kişi de karşıda beklemelidir. Talebin bebekten gelmesini beklemek en güzelidir.
Daha Fazlası Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir