Merhaba anneler, gününüz güzel geçsin🙏🏽

İlk aylarda geceleri de 3 saatte bir emerler. Süt yapımında rol oynayan prolaktin hormonu salınımı geceleri daha fazla olduğu için annelere gece emzirmesi önerilir.

Kimi bebeklerde bu nedenle gece uykusunda sık uyanma alışkanlığı oluşur. Bu bebeklerde ileri aylarda gece uyanmaları ve emme alışkanlıkları devam edebilir.

12 ay yani 1 yaş gece emmesini sonlandıracağımız dönemdir.

İki üçüncü aydan sonra yapılan aylık kontrollerde bebeklerin büyümeleri normal sınırlarda ise beslenme saatleri onların isteğine bırakılabilir.

İlk 3 ayda 2-3 saat ara ile emerler.

3-4. aylarda geceleri 2-3 kez,

5-6. ayda 1-2 kez,

7-9. ayda 1 kez,

10-12. ayda bazen 1 kez emerler,

12. aydan sonra genellikle geceleri emmezler.

Bebeklerin emme aralıkları annelerinin memelerinde depolanan süt miktarları ile de ilişkilidir. Memede depolanan süt miktarı meme büyüklüğünden bağımsız olarak çok veya az olabilir. Eğer anne memesinde büyük miktarda süt depolanıyorsa birinci aydan sonra bebekler tek memeden kısa sürede doyarlar.

Geceleri daha uzun uyurlar, aylık kontrollerinde iyi kilo alırlar. Memede depolanan süt miktarı az ise bebek günde 8 veya daha fazla her iki memeyi yaklaşık 15-20 dakika emer, geceleri de 2-3 kez uyanabilir.

Altıncı aydan sonra ek gıdalara geçiş ile birlikte gece uyanmaları azalır. Fakat anne çalışmaya başlamışsa gündüz anne ile birlikte olamayan bebek geceleri daha sık uyanıp emebilir.

Birkaç ay sonra düzene girer. Gündüz iyi beslenen ve anneleri ile yeterli zaman geçiren bebekler 12. aydan sonra geceleri emmezler. Gece emmeyen uzun uyuyan bebekler sabahları erken uyanır, daha iştahlı bir şekilde güne başlarlar. Beslenmeleri daha düzenli olur.

Sağlıklı günler…

Daha Fazlası Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir