Bebeği Denize Sokabilir miyiz?

Aslında  ideali  bebeğinizi  sokacağınız  denizin  bakteriolojik  raporunu  görmektir. Sağlık Bakanlığı Gıda Maddeleri ve Numune Alma Rehberi’ne göre 1000 cc su içerisinde 0 ile 1000 arasında Koli Basili’nin olması durumunda deniz çok temiz, 1000 ile 10 bin arasında olması durumunda temiz, 10 bin ve üstü olması durumunda ise kirli, denize girilmesi yasak olarak niteleniyor. Ancak  bunu öğrenmek  pratikte  her  zaman mümkün  olmayabilir.

Mantık  çerçevesinde  cevap  vermek  gerekirse  Marmara  denizi  gibi  kapalı  deniz  değilse  sokmanızda bir  sakınca yoktur. 2  yaşın  altında Marmara  için  ve  havuz  için  10 kez  düşünün,  yani  mümkünse  sokmayın  derim. (Boğaz  çıkışı  olduğu için Avşa belki kabul  edilebilir) Eğer  Marmara’da  bulunduğunuz  bölge  yetkililerinden  düzenli  rapor  alınabiliyorsa  ve  temiz  kriterlerine  uyuyorsa  Marmara denizine sokmakta da  bir  sakınca  olmayabilir.

Bebek Ne Kadarlık Olmalı?

Bu  sorunun kesin  bir  cevabı  olmasa  da eğer  deniz  suyu  çok sıcaksa(28-30), hava  şartları  uygunsa ve  deniz  çok  temizse,  bebek  prematüre  veya  çok  ufak  doğmamışsa 3-4 aydan  itibaren,  ya  da  kabaca  cilt  altı  yağ  dokusunun  da  iyice  geliştiği  5,5-6 kg’lık  olmasından  itibaren  denize  sokabilirsiniz.

Bebek Denizde Ne Kadar Kalmalı?

Burada denizin ısısı, dış ortamın ısısı, denize girilen saat, rüzgar ve bulut durumu, bebeğin suya vereceği tepki gibi birçok faktör bunu belirleyecektir. Çok küçük 2-3 aylık bir bebek ilk kez denize sokulacaksa çok sıcak bir su bile olsa, muhtemelen 2-3 dakikadan fazla sokmamakta fayda vardır, zamanla alışacak ve daha uzun süre suda kalabilecektir. Bu konuda tabii ki en önemli faktör de bebeğin suyu sevip sevmemesi  gibi  kişisel  farklılıklardır. Kimisi suya girince ağlarken, bazılarıysa etrafa gülücükler dağıtabilmekte, el ve ayaklarını şirin  şirin  suya  vurmaktadır.

Sonuç olarak süreye  bebeğiniz  tepkileriyle,  zaten  kendisi  karar  verecektir. Birkaç  örnek  vermek  gerekirse; Kuzey  Ege’de su  sıcaklığı 22-24 derece  iken  4  aylık  bir  bebek 3-5  dakika suda kalabilirken,  Antalya  gibi  güneyde bir  yerse,  hele  de yazın  ortası  ve  su  sıcaklığı  28-30 dereceye  ulaşmışken 9-10 aylık  bir  bebek belki  30  dak.  bile suda kalabilir.

Denize Girmek İçin Hangi Saatler Daha Uygundur ?

Eğer  hava kapalı  ancak  çok  sıcaksa  Saat 10:00-11:00’den 18:00-19:00’ a kadar  bebek  denize sokulabilir. Ancak çok  güneşli  havalarda Saat 12:00-17:00 arası  denize  sokmamalı,  ya  da  başına  şapka  takmalı, başını  ıslatmalı ve omuz-yüz  gibi  açıkta  klan  bölgelere güneş  koruyucu krem  sürülmeli  ve  riskli  saatlerde  5-10 dakikadan  fazla  güneş  altında  denize  girilmemelidir.

Deniz/ Havuz Kirliyse Hangi Durumla Karşılaşırım?

Özellikle idrar yolu enfeksiyonu ve gastroenterit, yani ishal dediğimiz bağırsak enfeksiyonları bu tür durumlarda en sık karşılaşabileceğimiz komplikasyonlardır. O yüzden özellikle de 2 yaşın altında bebeğinizi güvenmediğiniz hiçbir denize ve havuza sokmamanızı öneririm.

.

Daha Fazlası Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir