Islak mendil kullanıldıktan sonra eller suyla durulanmalı.

Islak mendilleri sıktığınız zaman içinden genel itibariyle sıvı çıkar. Bu sıvı kimyasaldır. Islak mendil çok fazla kullanılırsa bu kimyasallar elde veya deride birikir. Yiyecekleri tuttuğumuzda veya elimizi ağzımıza götürdüğümüzde bu kimyasallar vücuda geçer. Uzun yıllar söz konusu kimyasalların vücutta birikmesi sağlık açısından olumsuzlar doğurur. Islak mendillerin kimyasal madde barındırdığı unutulmamalı, bu yüzden ıslak mendil kullanıldıktan sonra mümkünse eller suyla durulanmalı. En iyi temizlik şekli sabunla elleri yıkamak ve bol suyla durulamaktır. Ancak ıslak mendillerin kullanımı, suya ve sabuna ulaşılamayan durumlarda önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır.

Bebeklerin alt temizliğinde de ıslak mendil kullanımı çok yaygındır. Özellikle pişik ve tahriş durumunda ıslak mendil kullanımının sağlık açısından zararlı olacağını belirtti.

Islak mendilin içindeki kimyasalların tahriş olmuş deriden kolayca vücuda geçebilir. Çocuk eğer pişikse ya da bir yerinde başka bir yara varsa ıslak mendil kesinlikle kullanmamak gerekir. O yaralar ve pişik, vücutta çatlaklar meydana getirir siz de o yaranın üzerine kimyasal bir madde olan bu ıslak mendili sürerseniz çatlakları yakar ve bu da emilim yoluyla vücudun kan dolaşımına da geçebilir. Bunlar öldürmez ama cilt rahatsızlığını artırır. Annelerin buna dikkat etmesi gerekir.

Özellikle çocuklarda alt temizliği için kullanılan ıslak mendillerin, parfümlü olanlarının tercih edilmemesi gerekir. Bu tür mendiller çocuklarda lezyonlara ve egzamalara neden olur. Bu nedenle illa kullanılacaksa parfümsüz ve nemlendirici özelliği olanlar tercih edilmeli.

Islak mendil tuvalet temizliği sırasında kullanıldığında içeriğindeki kimyasallar nedeni ile alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bazı kişilerin uzun süreli kullandıktan sonra genital bölgede kızarıklıklar, döküntüler, kaşıntılar ve yaralarla karşılaştıkları bilinmektedir. Tuvalet kağıdı yerine kullanılması, su içerisinde parçalanmayacağı için tuvaletinizde tıkanıklıklara ve dolayısı ile talihsiz su baskınlarına neden olabilir.

Çevreye de zararlı!

Tek kullanımlık olan ıslak mendilleri hemen çöpe atıyoruz, ama burada da yanlış yapıyoruz. Doğaya karışmayan ıslak mendiller, çevre kirliliği için bir sebep oluşturabiliyor.

Denize karışan ıslak mendiller, plastik torbaların da oluşturduğu tehlike gibi deniz canlıları tarafından yutulup ölümüne yol açabiliyor. Ayrıca tuvalete atılan ıslak mendiller kanalizasyonların tıkanmasına de sebebiyet verebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.