ÖN OKUMA ETKİNLİĞİ: SESLERİ EŞLEŞTİR

Sesleri Duymak, okumaya giden yolda çok büyük bir beceridir… Bunu nasıl öğretirsin?
Okumaya giden yol kelimelerle başlamaz. Seslerle başlar. Kelimelerdeki sesleri duymak, çocuklar okumayı öğrenirken çok önemli (ve genellikle aceleye getirilen) bir adımdır.
Bu kolay İşitme Sesleri etkinliğini yapın.
Bir çocuğun kağıt üzerindeki kelimeleri okumayı öğrenmeden önce, seslerin bir araya geldiğini ve kelimeleri oluşturduğunu anlaması gerekir. Seslerin kelimeleri oluşturmak için birlikte çalışması, bir çocuğun okumayı öğrenmesinin ilk adımıdır. Buna fonemik farkındalık denir ve erken çocukluk döneminin en önemli kısımlarından biridir.

Etkinliğin Bebeğinize Kazanımları 💪

Fonolojik farkındalık, konuşulan kelimelerdeki bireysel sesler veya fonemlerle ilgili birçok beceri ve kavramı içeren bir şemsiye terimdir. Bu sesleri tanıma ve manipüle etme yeteneğidir ve okumayı öğrenmenin temelidir; bu beceriler olmadan genç yaşta olası okuma sorunları ortaya çıkabilir. Fonolojik farkındalık becerileri basit başlar ve çocuk her beceride ustalaştıkça giderek daha karmaşık hale gelir. Fonolojik farkındalığın fonetik ile aynı olmadığını, yazılı harflerin konuşulan seslerle ilişkisini hatırlamak önemlidir; sadece işitseldir ve yazılı kelimeler içermez.

Fonolojik farkındalık becerileri önemlidir çünkü daha iyi okuyucular oluşturmaya yardımcı olurlar. Çocuklar alfabenin harflerini tanımadan önce bile duyabilir ve konuşabilirler. Bir kelimedeki sesleri duyabildikleri ve seslerin nerede oluştuğunu belirleyebildikleri zaman, sağlam bir okuyucu olmak için gereken becerileri geliştiriyorlar. Fonemik farkındalık, bir çocuğun okuma yeteneğini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda daha sonraki çocukluk döneminde yazmayı ve hecelemeyi öğrenirken de etkileri vardır. Kelimeleri seslere ayırma becerisine sahip olmayan bir çocuk, harfleri kağıda yazmakta zorlanacaktır.

Fonolojik farkındalık becerilerini öğretmek için birçok farklı yöntem vardır. Bunlardan bazıları şarkılar, tekerlemeler, şiirler, resimli kitaplar, oyunlar ve sıralama ve gruplama gibi diğer uygulamalı etkinlikleri içerir. Bu faaliyetler, öngörülebilir bir günlük rutinin parçası olarak dahil edildiklerinde en etkilidir.

Etkinlik Süreci 🧩

Malzemeler:

 • Tepsi
 • Renkli küçük kağıtlar
 • Kalem
 • Yapıştırıcı
 • Oyuncaklar

Küçük kağıtlara alfabenin bazı harflerini yazın ve tepsiye bantlayın. Kartlardaki harflerle eşleşen oyuncaklar edinin ve tepsinin yanına bırakın. Bu aktivite, çocuğunuzdan bir kelimedeki ilk sesi tanımlamasını istiyor. İlk sesi izole etmesi, tanımlaması ve ardından bu sesi doğru harfle eşleştirmesi gerekiyor. Seslerin harflerle bağlantılı olduğunu ve harflerin kelimeleri oluşturduğunu anlamada önemli bir adımdır.

Annemize Not 📝

Okul öncesi dönemde çocuğunuzla yapacağınız eğlenceli etkinliklerle fonolojik farkındalığı artırabilirsiniz. Çevredeki sesleri, şarkı, hikaye ve konuşma seslerini birlikte dinleme buna güzel bir örnek olacaktır. Ayrıca çocuğunuzla çok erken yaşlarda bile kitap okumak farkındalığı artıracaktır. Özellikle çok uyak içeren kitapları seçmek fonolojik farkındalığa daha çok yardımcı olacaktır. Çocuğunuzla birlikte yılan sesi, kurbağa sesi gibi sesleri taklit etmek hem farkındalığı artıracak hem de sesleri nasıl üretebileceği konusunda çocuğunuza fikir verecektir.

wwww

Haftanın Şarkısı🎶

Doğadaki Sesler;

Ben Rüzgarım bazen yüksek sesle eserim
Ben Şimşeğim bazen yüksek sesim var benim

Ben yağmurum bazen sessiz sessiz yağarım
Ben bir karım gökte yerde sessizce varım

Ben köpeğim bazen yüksek sesle havlarım
Ben aslanım bazen yüksek sesle kükrerim

Ben kediyim bazen sessiz miyav derim
Beni bir kuşum bazen sessiz sessiz öterim

Yaptığınız etkinlikleri bize İnstagram üzerinden gönderebilir ya da Forum’da paylaşabilirsiniz. 🥰

@Happymomapp instagram adresimiz için buraya tıklayınız

 

 • 46. Ay Etkinliği 2

  EŞLEŞTİRME ETKİNLİĞİ: BLOKLAR İLE GÖLGE RESMİ Gölge etkinliği, uzamsal beceriler için hari…
 • 46. Ay Etkinliği

  FEN VE DOĞA ETKİNLİĞİ: YÜRÜYEN RENKLER 46 aylık çocuk fiziksel bağımsızlığının yanında duy…
Daha Fazlası 46 Aylık Bebek
Yorumlar Kapalı