KENDİN YAP ETKİNLİĞİ: GÖKKUŞAĞI RENKLİ AHŞAP BLOKLAR

Gökkuşağı renkli ahşap bloklar, kolay bir kendin yap çocuk oyuncağıdır. Bu canlı yapı taşları, doğum günleri için harika bir hediye fikridir. Yıllarca eğitici oyun temelli öğrenme sağlayacaklar.

Etkinliğin Bebeğinize Kazanımları 💪

Tıpkı yeme-içme gibi, sevgi ve ilgi de bir çocuğun temel ihtiyaçları arasındadır. Büyüme yolculuğunda işi gücü dünyayı keşfetmek olan çocuk, annesinin ve babasının gözünün içine bakar: Bugün ne öğreneceğiz? Neler paylaşacağız? Nasıl maceralar yaşayacağız? Acaba bugün nasıl eğleneceğiz?
Çocukla aktivite saati, hem ebeveynlerin çocuklarıyla bağ kurabilmesi, onların dilini konuşabilmesi için önemli, hem de çocukların kendilerini güvende ve rahat hissedebilmeleri için önemli. Hayatın ilk yıllarında yapılan her yeni keşif, çocuğun dünyası için çok ama çok kıymetli.
Ebeveynler olarak çocuklarımızla zaman geçirmenin türlü türlü yollarını ararız. Onları eğlendirmek, birlikte eğlenirken onlara yeni bir şeyler öğretmek, çocuklarımızın yeni yetenekler kazanmasını ve dünyayı keşfetmesini izlemek bizler için de çok kıymetli, çocuklarımızın gelişimi için de çok değerli. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri de, çocuklarla birlikte ‘kendin yap’ aktiviteleri yapmak!
Yapılan araştırmalara göre, çocuklarla birlikte aktivite yapmanın hem çocuğa hem de tüm aileye birçok faydası bulunuyor:

Çocuklar sevildiklerini hissederler

Modern hayatın koşturmacası içinde her zaman içimizden geldiği gibi çocuklarımıza zaman ayıramıyor olabiliriz. Bunu telafi etmek çok kolay. Düzenli olarak her gün, kısa bir süre de olsa çocukla birlikte zaman geçirmek, birlikte bir şeyler inşa edeceğiniz, boyayacağınız, oyuncaklar yapacağınız aktiviteler yapmak; çocukların önemsendiklerini hissetmelerine yardımcı olur. Önemsendiğini ve sevildiğini bilen çocuklar da kendilerini daha güvende hissettikleri için, gelişimleri de daha pozitif bir şekilde desteklenmiş olur.

Çocuklar ebeveynlerini modellemeyi öğrenirler

Sizler çocuğunuzun ilk rol modellerisiniz! Her şeyi sizi izleyerek öğrenmeye çabalayan çocuğunuz, beraber geçirdiğiniz süre boyunca daha yakından gözlem yapma fırsatı bulur. Ortak bir aktivite sırasında olumlu, sabırlı ve neşeli davranışlarınız ona örnek olur, karakter gelişimine doğru bir şekilde katkıda bulunmuş olursunuz.

Ebeveynlerin çocuklarını gözlemlemesi için iyi bir fırsattır

Çocuğunuzu yakından tanımak ve sadece ona has özelliklerini keşfetmek için, onunla yeterince zaman geçirebiliyor olmalısınız. Birlikte konuşurken, aktivite yaparken, görev dağılımıyla ya da dayanışma içinde bir aktiviteye dahil olurken, onun olumlu ve olumsu özelliklerini de yakından görme fırsatı yakalamış olursunuz. Biraz alıngan mı? Özgüven eksikliği mi var? Yoksa fazla mı heyecanlı? 1-2 saat süren bir aktivite zamanının ardından hem çok eğlenmiş, hem de çocuğunuzla ilgili yeni özellikler keşfetmiş olacaksınız.

Çocuklar kendilerini ifade etme fırsatı bulurlar

Beraber bir aktivite yaparken, çocuğunuza da kendini ifade etmesi için alan açmış olursunuz. Etkinlik esnasında kendi fikirlerini, kendi dünyasını ifade etmek için fırsat bulan çocuk, daha özgüvenli ve daha güvende hisseder. Anlaşıldığını ve takdir edildiğini hissetmesi, çocuğun duygusal gelişimi için çok önemlidir.

Ebeveyn-çocuk bağı güçlenir

Ailece katıldığınız kendin yap aktiviteleri esnasında, siz çocuğunuzu keşfederken çocuğunuza da sizi keşfetmesi için zaman tanımış olursunuz. İletişim kurmanın yeni yollarını keşfetmek hem daha keyifli vakit geçirmenize yardımcı olur, hem de zor durumlarla karşılaştığınızda birbirinizi daha iyi anlamanızı sağlayacak bir zemin oluşturulmuş olur.

Etkinlik Süreci 🧩

Malzemeler:

 • Ahşap bloklar
 • Suluboyalar
 • Kavanozlar
 • Maşa
 • Eski havlu

Blokları renklendirmek için sulu boyaları konserve kavanozlarına yerleştirin. Her renge bloğu bırakın ve ahşap renge doyana kadar döndürün. Islanmaları gerekmez. Tamamen renklendiği anda çıkarılabilirler. Blokları renklerinden çıkarmak için maşa kullanın ve kuruması için eski bir havlu üzerine koyun. Tüm bloklar renklenene kadar tekrarlayın. Kurumasını bekleyin. Gördüğünüz gibi kendi gökkuşağı renkli bloklarınızı yapmak oldukça kolay.

Annemize Not 📝

Var olan bir nesneden yeni ve özgün başka bir yapı oluşturmak çocuğunuz için muhteşemdir. Onları istediği renge boyaması ne kadar keyif verici olsa da, etkinliğinizi oyunlaştırmak her zaman için daha iyi bir fikirdir. Oluşturduğu ürünlerle oynayabiliyor olması onu bir şeyler icat etmesi için teşvik edici olacaktır. Bu nedenlerle gökkuşağı ahşap blokları ile özgün oyunlar kurmalısınız. Renk eşleştirme, hafıza oyunları, yapı oyunları oynayabilirsiniz.

wwww

Haftanın Şarkısı🎶

Rengarenk Kelebekler;

Kelebekler rengarenkler
Döne döne dans ederler
Hollaa laa hollaa
Döne döne dans ederler

Kelebekler rengarenkler
Çiçek çiçek gezinirler
Hollaa laa hollaa
Çiçek çiçek gezinirler

Yaptığınız etkinlikleri bize İnstagram üzerinden gönderebilir ya da Forum’da paylaşabilirsiniz. 🥰

@Happymomapp instagram adresimiz için buraya tıklayınız

 

 • 44. Ay Etkinliği 2

  FEN ETKİNLİĞİ: MANYETİK NEDİR? Mıknatıslarla oynamak evde yapılacak vazgeçilmez bir aktivi…
 • 44. Ay Etkinliği

  DİL GELİŞİMİ ETKİNLİĞİ: HİKAYE TAMAMLAMA Zihinsel gelişim denildiğinde akla çocuğun dil be…
Daha Fazlası 44 Aylık Bebek
Yorumlar Kapalı