• Bebekler, hassas bir bünyeye sahip olmaları dolayısıyla, dış ortamda yer alan bakteri ve mikroplardan çok daha fazla etkilenir.

Peki, bebek odasının temizliği nasıl yapılmalıdır?

Çok fazla oyuncak ve eşya barındıran çocuk odaları, mikrop ve bakterilerin yayılması için en elverişli ortamlardan biridir. Bu durum, henüz bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş olan bebeklerin hastalıklara karşı savunmasız kalmasına neden olur.

Temizliğe Başlarken;

Bebek odasının temizliği sırasında kullanılacak temizlik ürünleri ve yapılan işlemler, bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle, temizlik sırasında bebeğin kesinlikle odada bulunmamasına dikkat edilmelidir. Temizliğe hazırlık aşamasında önem verilmesi gereken bir diğer nokta, temizlik malzemelerinin bebekler için uygun olmasıdır. Bebeği rahatsız etmemesi açısından, kokusuz ya da hafif kokulu ve alerjik durumlara neden olmayacak doğal içerikli ürünleri tercih etmelisiniz.

Bebekler, özellikle ilk hareketlenme ve emekleme dönemlerinde, çoğunlukla zemin ve halı üzerinde zaman geçirirler. Zemin temizliğinde, elektrikli süpürge ile ana zemin, yatak ve dolap altları gibi tüm alanlarda detaylı bir arındırma yapmanız, ardından, uygun bir yüzey temizleyici ile kalan toz kalıntılarını temizlemeniz gerekir. Ayrıca, bebeğin ana oyun alanı olan ve odadaki bütün toz ve kiri üzerinde toplayan halı ve kilimlerin de iyice temizlendiğinde emin olmalısınız. Yanı sıra, rutin temizliğin dışında, halı ve perde gibi ürünleri belli periyotlarla yıkamaya özen göstermelisiniz.

Bebek odası temizliğinde,  yatak başı, gövde ve kenarlarını mikrofiber bir bezle iyice silerek tozlardan arındırmalı, ardından nevresim ve yatak örtülerini yenileriyle değiştirmelisiniz.

Yatağın ardından, odada yer alan masa, dolap gibi mobilyaların temizliğine geçebilirsiniz. Emekleme döneminde bebeklerin yerde fazlaca vakit geçirmelerinden dolayı, zemin kadar eşyaların alt bölümlerinin de temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle, dolap altları dahil, eşyaları detaylı bir şekilde silerek, oda içerisinde hijyeni sağlayabilirsiniz. Yanı sıra, eşyalardan sonra, bebeğinizin en fazla temas ettiği eşyalar olan oyuncakları da kuru ve temiz bir bezle silerek tozlardan arındırabilirsiniz.

Temiz ve sağlıklı bir bebek odası için, oda içerisindeki eşyalar kadar cam ve kapıların temizliği de önem taşır. Bu doğrultuda, mikrofiber bir bez ve doğal içerikli bir temizlik malzemesi ile camları temizledikten sonra, hafif nemli bir bez yardımıyla kapıların tozunu alabilirsiniz.

Genel olarak, temizlik püf noktaları arasında yer alan havalandırma işlemi, bebek odaları için daha da önemlidir. Düzenli ve yeterince havalandırılmayan bir bebek odası, ne kadar iyi temizlenirse temizlensin, istenen sağlıklı ortamı sağlamaz. Diğer yandan, süpürme, silme gibi uygulamalar sırasında ortaya çıkan toz ve kullanılan temizlik ürünlerinin kokusu bebeği rahatsız edecektir. Bu açıdan, temizlik sonrasında, camları açarak odayı iyice havalandırmalı ve temiz havanın içeri girmesini sağlamalısınız.

Daha Fazlası Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir