Bazı besinlerin diğerlerine göre anne sütünü arttırdığı bilinir. Ancak bu besinleri tüketmek gerçekten işe yarıyor mu? “Emzirme pozisyonunuzun doğru olduğundan emin olun”, “sütünüz az olsa bile emzirmekten vazgeçmeyin”, gibi önerilerden haberdar olduğunuzu biliyoruz. Ancak tüm bunlar önerileri uygulamanıza rağmen sütünüz yetmiyorsa, doğru besinleri tüketerek sütünüzü arttırmanız mümkün olabilir mi?

Eski zamanlardan beri pek çok kültürde sütü arttırdığı düşünülen besinler vardır. Ancak maalesef bu konuda büyüklerimizi haklı çıkaracak kalitede ve sayıda bilimsel araştırma bulunmuyor. Elbette doktorunuzun da kontrolünde olacak şekilde, sütü arttırdığı düşünülen besinleri tüketmekte hiçbir sıkıntı yok. Anne sütünü arttıran ve sıklıkla doktorların da tüketilmesini önerdiği 5 besin şunlar:

1-ÇEMEN OTU

Bu aromatik tohumlar laktasyonu arttırma özellikleriyle bilinirler. İçlerinde bulunan östrojene benzeyen yapıların süt akışını arttırdığı düşünülüyor. Yapılan küçük bir araştırmada, günde 3 kez çemen otu çayı içen kadınların, içmeyen kadınlara göre daha fazla süt ürettiği görülmüş. Ancak elbette, bu teoriyi kanıtlayacak bilimsel bir makale bulunmuyor. Ayrıca çemen otu tüketen bazı anneler, çemen otunun bebeklerinde gaz sorunu oluşturduğunu belirtiyor.

2-YULAF EZMESİ YA DA YULAF SÜTÜ

Kahvaltılık yulaf ezmesi ya da yulaf sütü tüketimi sütünü arttırmak isteyen anneler arasında şu sıralar oldukça popüler. Yulaf, demir açısından oldukça zengin bir besin (yarım su bardağı yulafta yaklaşık 2 mg demir bulunuyor; bu da emziren annelerin günlük demir ihtiyacının %20’sine denk geliyor). Ancak yine çemen otu için olduğu gibi yulaf ya da yulaf sütünün anne sütünü kesin olarak arttırdığı ile ilgili bilimsel bir kanıt bulunmuyor.

3-REZENE TOHUMU

Kıtır kıtır ve meyan kökü tadını andıran rezene tohumu da anne sütünü arttırdığı düşünülen diğer besinlerden. Çemen otunda olduğu gibi rezenede de östrojen benzeri yapılar bulunuyor ve anne sütünü arttırıyor. Ayrıca yapılan bazı küçük çaplı araştırmalar, rezene tohumunun anne sütündeki yağ miktarını arttırdığını ve yenidoğanlar için kilo alımı sağladığını gösteriyor.

4-YAĞSIZ KIRMIZI ET VE BEYAZ ET 

Yağsız kırmızı dana eti ya da kuzu eti ve tavuk eti yüksek oranda demir içerdiği için anne sütünü arttırıcı besinler olarak biliniyor. Emziren annelerin almaları gereken günlük vitamin ve mineral miktarlarını göz önünde bulundurunca, bu besinleri tüketmek oldukça mantıklı. Ancak yine bu düşüncenin altını dolduracak geniş çaplı bilimsel çalışmalar bulunmuyor.

5-SARIMSAK

Sarımsak tüketiminin anne sütünü arttırıp arttırmadığı konusunda yapılan araştırmalardan elde edilen sonuç, maalesef direkt bir etkisi olmadığı. Ama büyüklerimizin deneyimleri, sarımsak tüketmenin kesin olarak anne sütünü arttırdığı yönünde. Yani büyükanneleri kırmamak için emzirme sürecinde sarımsak tüketiminizi arttırabilirsiniz 🙂

Sonuç olarak, belli başlı besinleri tüketerek anne sütünü arttırma konusunda bilimsel kanıtlar bulunmuyor. Ancak yapılan birçok çalışma (iki grup anne üzerinde denenen, bir grubun bu besinleri tüketip, diğerlerinin tüketmediği çalışmalar) bu gibi besin takviyelerinin mucizevi şekilde işe yaradığını gösteriyor. Ayrıca bu besinleri tüketen annelerin çoğu da süt üretimlerine katkı sağladığını söylüyor. Eğer sütünüzü arttırmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza da danışarak bu besinleri daha sık şekilde tüketebilirsiniz. 

Ancak elbette doğru şekilde beslenmek yeterli olmayacaktır. Sütünüzün az olduğunu düşündüğünüz durumda, öncelikli olarak doktorunuza danışmayı ve onun söylediği doğru tedavi şekline göre hareket etmeyi ihmal etmeyin. 

 

Daha Fazlası Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir