Bebeklerde isilik, yani kırmızı renkli deri döküntüsü, ebeveynler için endişelendirici ve rahatsız edici bir hastalıktır. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan ve bulaşıcı özelliği olmayan bir tür deri döküntüsüdür. En sık bebeklerde görülür. Çünkü bebeklerin yetişkinlere göre daha küçük cilt gözeneklerine sahip olması ve terlediklerinde teri vücuttan atmakta zorlanmasıdır. Böylece gözenekler tıkanır ve bebeklerde isilik oluşur.

İsilik Vücutta Nerelerde Görülür?

İsilikler genellikle göğüs ve karın bölgesinde, kol ve bacakların bükülen kısımlarında ve kalça gibi nemli bölgelerde daha sık görülür. Genellikle 3-4 gün içinde kaybolurlar ancak gerekli önlemler alınmazsa tekrarlayabilir özelliktedirler. Çok kalın ve sıkı giydirilen bebeklerde, aşırı terlemeleri ve bu terin gözenekleri tıkaması sonucu kış aylarında da bebeklerde isilik oluşabilir.

Neler İsiliğe Sebep Olur?

Bebeği terli bırakmak, çok sık yıkamamak da isiliğin meydana gelmesinde önemli bir etkendir. Bebekler giydirilirken hava şartları ve bulunduğu ortam mutlaka dikkate alınmalıdır. Bunun dışında bebeklerde isilik oluşumunda sık rastlanan etkenler arasında bol nemlendirici kullanma ve pamuklu olmayan giysiler giydirme de görülmektedir. Bebek ateşli bir hastalık geçirdiğinde ya da ateşi düştükten sonra da isilik ortaya çıkabilir.

İsilik Olan Bebeğe Ne Uygulamalıyız?

İsiliğin oluştuğu tahrişli bölgeye soğuk bir bez koyup, birkaç dakika o bölgeyi serinletin.  Bezin sadece bölgenin üzerine koyun, kesinlikle ovalamayın. Döküntülerdeki kabarcıklardan sıvı ya da irin sızması, yüksek ateş ya da hastalığı işaret eden bir durum gözlemlediğinizde ya da bebeğinizin cildinde yeterli bakıma rağmen 3 gün içerisinde geçmeyen egzama ya da ciddi döküntü gözlemliyorsanız mutlaka çocuk doktorunuza durumu bildirmeniz gerekmektedir.

İsilik Önlenebilir mi?

  • Sıcak havalarda pamuklu giysiler tercih edin.
  • Bebeğinize kalın ve dar giysi giydirmeyin.
  • Nemlendirici kremleri kullanırken aşırıya kaçmamaya özen gösterin.
  • Bebeğinizin altını sık sık değiştirin.
  • Bel lastiği sıkı olan naylon külotlar giydirmekten kaçının.
  • Bebeğinizin terini sık sık kontrol edin.
  • Terlediğinde terini emecek pamuklu kıyafetlerle giysilerini değiştirin.
  • Bebeğinizi sıcak ve havasız ortamlardan korumaya çalışın. Beşiğini kalorifer, ısıtıcı yanına taşımayın. Bu hem bebeğin güvenliği için tehlikelidir hem de isilik oluşumunu artırır.
  • Bebeğinizi aşırı sıcak odada uyutmamaya özen gösterin.
  • İsilikle karşı karşıya kalan bebeğe yapılabilecek en etkili tedavi şekli mutlaka her gün duş aldırmaktır. Bebeklerde isilik oluşumunu önlemek için sıcak ve güneşin tam tepede olduğu zamanlarda dışarıya çıkacaksanız siperli bir bebek arabası ya da bir şemsiye kullanmayı tercih edin.
Daha Fazlası Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir