Bebekler için en iyi besin anne sütü ve anne sütü yokluğunda tek alternatifi olan formül sütlerdir.

Ancak 6. aydan sonra anne sütü veya formül sütler, bebeklerin besin ihtiyacını tek başına karşılamadığından ek gıdalara başlanır.

Ek gıdaya geçiş aşamasında ise en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında, bebeklerin gelişmemiş sindirim sistemi ve hassas ciltlerinin alerjik reaksiyon gösterebilme potansiyeli gelir. Bu nedenle, ek gıdaya geçiş oldukça önemli bir yer tutar.

Ancak halk arasında ek gıdaya geçiş süresi ve süreç boyunca yapılan birçok hata vardır. Tüm bu yanlışların bilinmesi ve yanlışların doğrularla değiştirilmesi gerekir.

Ek Gıda Döneminde Yapılan Hatalar

‘’Farklı tatlara alışması için 6.aydan önce ek besin verilmelidir.’’: Yanlış. Bebeklerin sindirim sistemi 6 aydan önce gelişimini tam olarak tamamlayamaz. 6 aydan önce ek besinler, eğer doktor tavsiyesi dışındaysa bebeklerin sindirim sistemlerini gereksiz yere zorlamak anlamına gelir.

‘’Gece sık uyanan bebeklere ek besin verilmelidir.’’: Yanlış. Bebeklerin sık sık uyanmasının tek sebebi açlık değildir. Bu durum doktor tarafından bebeğin kilo alımı ve uykuya geçişteki uygulamaları ile değerlendirilmelidir.

‘’3. Ayda 1 kg alırken bu ay 500 g alan bebekte ek besine geçilmelidir.’’: Yanlış. Bebekler ilk 1 sene aylık bazda azalma eğilimi göstererek kilo alırlar. Bu durum bebeğin doğum kilosuna, mevcut kilosuna ve persentil tablosundaki durumuna göre doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bununla birlikte tartı alımı sürekli aynı hızla devam etmez, anne sütü alan bebeklerde 4-6.ayda kilo alımı yavaşlayabilir.

‘’Emzirme sonrası hemen uyumayan bebeklere ek besin başlanmalıdır.’’: Yanlış. 4.aydan sonra bebeklerin etrafa ilgisi arttığı için hemen uyumayabilir. Kısacası dış dünyayı keşfetmek varken uykuya eskisi kadar vakit ayırmak istemeyebilir.

‘’Annesi yetersiz beslenen bebeklere 6.aydan önce ek besin verilmelidir.’’: Yanlış. Annenin hamileliği boyunca vücudunda emzirme için gerekli olan birçok vitamin-mineral-besin maddeleri depolanır. Bunlar tükendiği takdirde annenin vücudundan anne sütüne geçen besin değerlerinde azalma görülmez. Annenin kendi sağlığı için beslenmesine dikkat etmelidir. Gerekirse vitamin-mineral desteği kullanmalıdır.

‘’6-12 ay arası bebeklerin günde yarım litre anne sütü alması gerekir.’’: Yanlış. Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bu bilgi tamamıyla yanlıştır. Bebeklerin alması gereken anne sütü miktarı tartı kontrolüne göre her bebeğe özel belirlenir. Anne sütünün yeterli olup olmadığının tek ölçütü miktarı değildir. İçeriğindeki besin değerlerinin miktarı da büyük etkendir.

Ek Gıda Hakkında Doğru Bilgiler

 • Yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde ek besinlere en erken 6. ayda başlanır.
 • Ek gıdaya başlayabilmesi için bebeğin başını dik tutması, oturabilmesi, el ve göz uyumunun gelişmiş olması gerekmektedir.
 • Bebekler ilk aylarda besinleri dilleri ile itebilir, bu normal ve zaman içinde kaybolacak bir harekettir. Bununla birlikte ağız açma, yutma ve çiğneme uyumu gelişmektedir.
 • Bu dönemde bebeğe verilen ek besinlerin salt karın doyurma olarak değil, anne sütünün tamamlayıcısı olduğu unutulmamalıdır.
 • İlk kez denenecek yiyeceklerin bebek açken ve öğle öğününde verilmesine dikkat edilmelidir.
 • Ek besinlere teker teker ve az miktarda başlanmalı, bebeğin alımına göre arttırılmalıdır.
 • Her yeni başlanan gıda sonrası bebekte ishal, döküntü, kusma olup olmadığının kontrol edilmesi unutulmamalıdır.
 • Bebek istemediği bir besine zorlanmamalı, belli bir ara sonrasında gıda yeniden denenmelidir.
 • Ek gıdalara yoğurt, meyve püresi gibi tekli besinlerle başlanmalı daha sonra karışımlara geçilmelidir.
 • Tüm besinlerin kaşık ile verilmesine özen gösterilmelidir.
 • Bu süreçte kesinlikle biberon kullanılmamalıdır.
 • Her zaman doğal ve taze besinler tercih edilmelidir.
 • Beslenme aceleye getirilmemelidir. Hızlı ya da fazla beslenen bebeklerin kusacağı göz önüne alınmalıdır.
Daha Fazlası Beslenme

2 Yorumlar

 1. Demet bakioglu

  19/01/2019 at 21:02

  Selam bebeğim 5 ay 4 günlük oldu.mamada veriyorum sütüm yetersiz ve kalitesiz ek gıdaya yavaş yavaş başlasam olurmu ilk ne vermeliyim yoğurt mu meyve suyu mu

  Cevap ver

  • İlknur

   26/01/2019 at 18:00

   180 günü tamamlasa iyi olur . İlk yogurt sonra sebze sonra meyve şeklinde daha dogru bir beslenme olur nacizane tavsiyem

   Cevap ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir