Doğumdan sonraki ilk günlerde sütün gelmesi ve süt miktarının artması için anneye 2-3 saatte bir emzirmesi önerilir. Genellikle 3-4 günden sonra anne sütünün tam gelmesi ile bebekler yaklaşık 3 saatte bir emerler. İlk aylarda geceleri de 3 saatte bir emerler. Süt yapımında rol oynayan prolaktin hormonu salınımı geceleri daha fazla olduğundan annelere gece emzirmesinin öneminden bahsedilir. Zaman zaman anneler bu nedenle geceleri bebekleri uyanmasa bile uyandırarak emzirirler. Kimi bebeklerde bu nedenle gece uykusunda sık uyanma alışkanlığı oluşur. Bu bebeklerde ileri aylarda gece uyanmaları ve emme alışkanlıkları devam edebilir. Zaman içinde beslenme ve uyku rutini oturmaya başlar. Birçok doktor, 7. aydan itibaren bebeklerin özel bir sağlık sorunu olmadığı takdirde gece beslenmeye ihtiyaçları olmadığını söylemektedir.

Biz anneler, bebeklerimizi çoğunlukla emzirerek uyuttuğumuz için gece her uyanmada yeniden emzirmek durumunda hissederiz kendimizi. İşi başından sağlam tutmak isterseniz, bebeğinizin uyku rutinini beslenme rutininden kopartmayı seçebilirsiniz. 

Beslenmeyi uykudan hemen önce veya hemen sonra yapmak yerine, ikisinin arasında bir saatte yaparsanız, bebeğiniz beslenme (meme/biberon) ile uykuyu eşleştirmeyecektir. Bunun için bebeğinizin kendi kendine uykuya dalmasına destek olmalısınız. Doğumdan itibaren, yatağına koyduğunuzda bunun farkında olmasını sağlayın. Memede uyuyakaldıysa hafifçe hareket ettirerek yatağına alabilirsiniz. Eğer bu şekilde uykuya dalmakta zorlanıyorsa hafifçe dokunabilir, seslenebilirsiniz. Ona biraz zaman tanırsanız, gaz, kaka vb. gibi bir sıkıntısı yoksa kendiliğinden uykuya dalacaktır. Bu bebeğiniz ve kendiniz için uygulayabileceğiniz en ideal yöntemdir. Başından bu şekilde alışan bebek, her uyandığında meme ya da biberon istemeyecektir, küçük dokunuşlarınız ve sesinizle yetinecektir. Çünkü uykuya dalmayı becerebiliyordur ve bunun için meme ya da biberona gereksinim duymamaktadır.

Bunun dışında gece beslenme saatini 7. aya kadar yapmalısınız. Eğer daha öncesinde buna ihtiyaç duymuyor, kendiliğinden uyanmıyor ve aç değilse onun sinyallerine saygı gösterin ve beslemek için uyandırmayın. Her uyandığında beslemeyin, ona biraz vakit verin. Her uyanma sebebi açlık değildir. Oda sıcaklığı, ıslak bez, gaz, rüya gibi birçok farklı nedene bağlı olarak uyanabilir. Onu sakinleştirdiğinizde yeniden uykuya dalabilir. Eğer her uyandığında onu beslerseniz, beslenme ve uykuyu ilişkilendirir ve bunu her uyandığında talep eder. Fazla beslenmek ise gaz gibi sonuçlar yaratır ve daha çok uyanmasına sebep olur. Neticede bu bir kısır döngüye ve hem bebek hem de anne için çile dolu uykusuz gecelere sebep olur.

Bebekler uykuya dalmak için bir geçiş objesini kullanarak kendilerini güvende hissederler. Bu emzik, uyku arkadaşı, annesinin saçı ya da memesi olabilir. Bu geçiş objesi sizden bağımsız bir obje olursa her uyandığında ona saçınızı, elinizi, memenizi vermek zorunda kalmazsınız. Bu yüzden doğumdan itibaren kokusuna alışabileceği bir obje, tülbent ya da uyku arkadaşını yatağına koyabilirsiniz. Yenidoğanlarda bunu yeterince uzak tutmaya özen gösterin ki uykusunda nefes almasına engel olmasın. Yatağın ayakucunda bile olsa yatağının kokusu sinecek, zaman içinde onun uyku arkadaşı olacaktır.

Aç kalır endişesini aklınızdan uzaklaştırmaya çalışın. Siz özenli bir annesiniz ve bebeğinizin her daim yanında, ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırsınız. Her bebek acıktığında mama talep eder. Bu bebeklerin yaşamlarını sürdürmek için doğuştan var olan en temel kodlarıdır.

Gece beslenmesini belirli ve sabit bir saatte yapın. Buna alışacaktır. Zaman içinde de bunu oturtmayı deneyebilirsiniz. Ancak burada en önemli şey annenin istikrarlı olmasıdır. İstikrarsız davranır, bir gece 3 kere bir gece 1 kere beslerseniz bebeğinizin kafasını karıştırırsınız ve işler daha zor bir hale gelir. Unutmayın ki bebekler birkaç günde yeni rutinlere alışırlar. Yaşları büyüdükçe ise alışma süresi daha uzun ve ızdıraplı geçer.

Gece beslenmesini kademeli olarak azaltmak da iyi bir yöntemdir. Biberonla besliyorsanız, sütünü sulandırın ve giderek süt miktarını azaltıp su miktarını arttırın. Bir süre sonra sadece su içiyor olacak ve bunu için uyanmamaya başlayacaktır.

  • Gece beslenmesinin olumsuz yanları nelerdir?
  • Bebeğin uykusu bölünür.
  • Verilen gıda bebeğe enerji verdiği için tekrar uykuya dalmasını geciktirir.
  • Aldığı sıvı nedeniyle çiş/kaka yaparak yine uykusu bölünebilir.
  • Diş çürüklerine neden olabilir.
  • Orta kulak enfeksiyonlarına yakalanma sıklığı artar.

Happy Mom anneleri ve Happy Kids bebişlerine deliksiz uzun uykular dileriz…

Daha Fazlası Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir