Bebeğinizin kitap okumak için çok küçük olduğunu mu düşünüyorsunuz? O halde bir kez daha düşünün. 

Araştırmalar bebeğinizle bir kitabın keyfini çıkarmak için hiç bir zamanın erken olmayacağını gösteriyor. Bu sebeple elinize kitabı alın ve bebişinizle keyifli kitap okuma ritüellerine başlayın! 

  • Bağ kurmaya yarayan bir an

Yeni doğmuş bebeğinize kitap okumak özel bir zamana dönüştürebileceğiniz birebir bir aktivitedir, bebeğinizin onun için yatıştırıcı özelliği olan sesinizi duymasını sağlar. Yakın zamanda gerçekleştirilen araştırmalar gösteriyor ki, bebeğe kitap okumak ebeveynlerin de aynı yakınlık duygularını geliştirmesini sağlıyor. 

  • Kendi kendine kitap okumasına hazırlık 

Yeni doğan bebeğiniz söylediklerinizi anlamasa da, sesinizin tonu, yükselip alçalması ve ritmini seçebilir. Yeni doğan bebek ne kadar fazla sözcük duymaya maruz kalırsa, kendi kendine kitap okumaya o kadar hazırlıklı olacaktır. 

  • Beyin gücünü arttırıcı 

Araştırmalar gösteriyor ki bebekken kitap okunan çocukların kelime hazinesi diğer çocuklara göre oldukça zengin ve matematik becerileri de aynı yaştaki diğer çocuklara göre daha ileri düzeyde oluyor. Ayrıca bebeklerin dil yetenekleriyle bir günde duydukları kelime sayısı arasında direkt bir bağlantı bulunuyor. Bebeğinizle konuşursanız, 3 yaşına geldiğinde diğer çocuklara göre standart yetenek testlerinde daha başarılı olacaktır. 

  • Bebeğinizden reaksiyon almanın yolu 

Yeni doğan bebeğinize kitap okumaya başladıktan bir süre sonra, minik kolları ve ayakları ile sesinizin ritmine göre reaksiyon göstermeye başladığını görebilirsiniz. Elbette anlamlı anlamlı bakmalarını ve hikayenin ana fikrini çözmeye çalışmalarını beklemeyin, ama kendilerince hareketleriyle sizi tepki vermeyi ihmal etmeyeceklerdir.

  • Duyguları tanıştırma 

Bebeğinize kitap okurken kitaptaki farklı karakterleri farklı şekilde seslendirmeniz ve kitapta neler olup bittiğini bu yöntemle anlatmanız bebeğinizin duygulara maruz kalmasını sağlar. Televizyon ya da radyodan böyle bir etki beklemeyin, kullandığınız her sözcük bebeğinize bu sözcüklerin bir anlamı olduğu, ve her sesin bir şeyler ifade ettiğini anlatacaktır. 

  • Görsellerle tanışma 

0-3 ay arası bebekler kitap sayfalarındaki bazı ana desenlere odaklanmaya başlarlar. Bebeğinize kitap okumak ona pek çok farklı şekli görsel olacak sunacak ve ileriki aylarda bu şekilleri hatırlamasını sağlayacaktır. 

  • Okumanın eğlenceli bir aktivite olduğunu anlatır. 

Bebeğinizle brilikte kitap okumayı bir aile rutini haline getirirseniz, çocuğunuz bunu yalnızca okulda yapılan sıkıcı bir aktivite olarak görmeyecek, eğlenceli olarak kabul edecektir. Bu davranış da ona ömür çocukluktan yetişkinliğe uzanan bir okuma sevgisi aşılar.

Daha Fazlası Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir