DİL VE OYUN ETKİNLİĞİ: PARMAK KUKLA

Bebeğinizin bir oyuncakla oynarken aynı zamanda öğrenip geliştiği pek çok farklı durum vardır ve küçük çocuğunuzla oyun oynamak onun ilk yıllarında çok önemlidir. Çocuklar için çok eğlenceli olmakla kalmayıp aynı zamanda gerçekten eğitici olan oyun türlerinden biri de kuklalarla oynamaktır ve bu bir tür ‘rol yapma oyunudur’. Çocukları farklı temel gelişim alanlarında öğrenirken meşgul eder ve eğlendirir.
Bazı ebeveynler, kuklaların yalnızca daha büyük çocuklar için yararlı olduğunu varsayar, ancak bu gerçekte böyle değildir. Birlikte kuklalarla oynayarak biraz zaman geçirdiğinizde bebeğiniz de çok şey öğrenebilir. Daha önce bebeğinizle el kuklaları kullanmayı gerçekten hiç düşünmediyseniz ve bunun ona nasıl fayda sağlayacağını merak ediyorsanız, etkinliğimiz tam size göre! 🤩

Etkinliğin Bebeğinize Kazanımları 💪

 • El kuklalarıyla oynamak için biraz zaman ayırdığınızda, doğal olarak bebeğinizle bağ kuracak ve sosyal olarak etkileşimde bulunacak, sosyal ve duygusal gelişimi destekleyeceksiniz. Bebeğinizle kukla aracılığıyla konuşmak veya kuklayı kullanarak hikayeler anlatmak, onun sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır ve bu tür bir sosyal etkileşimler, genel iletişimi için gerçekten faydalı olabilir. Ufaklığınız büyüdükçe başkalarıyla etkileşim kurmak için el kuklalarını kendisi de kullanmaya başlayabilir.
 • Genel olarak konuşursak, kukla oyunu harika bir yaratıcı oyun türü olarak bilinir ve bebeğiniz henüz çok küçükken, bu tür oyunlar bilişsel gelişim için harikadır. Hem parmak kuklaları hem de el kuklaları hikaye anlatımı ve canlandırma için harika kaynaklardır ve küçük çocuğunuzun yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştireceklerdir. Kuklayla saklambaç oyunları gibi basit şeyler oynayarak, bebeğinizin tüm bilişsel kilometre taşlarına ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Kukla aracılığıyla bebeğinizle konuşarak zaman geçirerek, bebeğinizin dil gelişimine de yardımcı olmuş olacaksınız ve her türlü sözlü etkileşim için faydalı olacaktır. Bebeğiniz konuşmayı anlamaya ve konuşmaya tepki vermeye başladığında, kukla kullanmak onun kendini ifade etmeye başlaması için harika bir yoldur. Çocuklar büyüdüğünde, konuşmaya isteksiz olanlara yardımcı olmak için sıklıkla el kuklaları kullanılır, bu nedenle konuşmayı teşvik etmek için küçük yaşlardan itibaren yardımcı olabilirler.
 • Ufaklığınız el kuklalarıyla oynamaya başlarsa, ki muhtemelen sizi onlarla oynarken izledikten sonra yapacaktır, ayrıca hem kaba motor becerilerini hem de ince motor becerilerini geliştirmeye başlayacaklardır. El kuklalarını basitçe hareket ettirmek veya yavaş yavaş el kuklalarını manipüle etmeye başlamak, hayatlarının sonraki birkaç yılında birçok farklı temel günlük aktivitede onlara yardımcı olacaktır. Çoğu zaman, bir bebek için el kuklaları el-göz koordinasyonlarına yardımcı olabilir.
 • Bebeğiniz el kuklalarını nasıl kullanacağını keşfetmeye başladığında, ona destek ve cesaret vermek, özgüvenlerini geliştirmek için harikadır.

Etkinlik Süreci 🧩

Öncelikle her oyuncak mağazası veya kırtasiyede bulabileceğiniz parmak veya el kuklalarından edinin. Kuklayı elinize alın ve doğrudan bebeğinizin görüş hizasına yerleştirin, kuklayı yavaşça hareket ettirin, konuşun ve şarkılar, tekerlemeler söyleyin. Bebeğinizin odaklanmasını izleyin ve kuklayı takip etmesini sağlayın. Bunu yaparken, bir yandan diğer yana hareket ederken boyun kaslarını güçlendirmeye teşvik edeceksiniz. Bebeğiniz zamanla hareketlerinizi, seslerinizi taklit edecek ve heyecan gösterecek. Bebeğiniz bağımsız olarak kuklaya uzanmaya, dokunmaya, tutmaya, ağzını götürmeye ve keşfetmeye başlayacaktır. El kuklaları, küçük bebeğinizin o önemli çekirdek kaslarını geliştirirken eğlenmesi ve karın üstü zaman aktiviteleri için mükemmeldir.

Annemize Not 📝

Neden kendi el kuklamızı hazırlamayalım? 😎
Satın almak yerine basit birkaç malzeme ile kendi parmak veya el kuklanızı hazırlayabilirsiniz. Parlak kumaşlar, stickerlar, dikiş malzemeleri ile, hatta yalnızca hayal gücünüzle çizip boyayacağınız bir kağıt parçasını bir çubuğa yapıştırarak dahi basit bir kukla elde edebilirsiniz. Dikkat etmemiz gereken tek şey, bebeğimiz onu kurcaladığında, ona zarar vermeyecek nitelikte olması.

Haftanın Şarkısı 🎶

İpli Kukla;

Ben bir ipli kuklayım ha ha ha ha haaaa
Kıpır kıpır oynarım ha ha ha ha ha
Kim oynatırsa beni ha ha ha ha haaaa
Neşe ile zıplarım ha ha ha ha haaaa
Önce kafa sonra kol ellerimi unutma
Alt tarafta diz ayak ha ha ha ha haaaa

Yaptığınız etkinlikleri bize İnstagram üzerinden gönderebilir ya da Forum’da paylaşabilirsiniz. 🥰

@Happymomapp instagram adresimiz için buraya tıklayınız

 • 6. Ay Etkinliği 3

  DUYUSAL ETKİNLİK: DUYUSAL PANO Yeni yeni oturmaya başlayan miniğinizi oyalamak artık daha …
 • 5. Ay Etkinliği 3

  BİLİŞSEL ETKİNLİK: OYUNCAĞIM NEREDE? Her yaştan bebek sürprizleri sever – Cee-e̵…
 • 6. Ay Etkinliği 2

  EL-GÖZ KOORDİNASYON ETKİNLİĞİ: YÜZEN KAPAKLAR Eskisine göre artık uyanık kalma süresi arta…
Daha Fazlası 4-6 Aylık Bebek
Yorumlar Kapalı