Ebeveynliğin en zorlu zamanları çocukların 2 ve 3 yaş sendromu yaşadığı dönemlerdir. Birçok şeyi öğrendiği bu zamanda çocuklara özel ilgi göstermek gerekmektedir.

Çocuğun ‘kendini bulma’ dönemi olarak adlandırılan bu dönem çok dikkatli atlatılması gerekir. Korkutucu gibi sanılan bu dönem aslında anne baba ve çocuk arasındaki iletişimin güçlenmeye başladığı zamanlardır. Yeni şeyler öğrenen çocuk, anne ve babasıyla daha fazla iletişimde bulunur ve bazı yeni özellikler kazanır.

3 Yaş Sendromu Nedir?

Çocuğun büyüdüğünü fark ettiği dönem olarak bilinen 3 yaş dönemi bazı belirtilerle başlar. Sakin veya kendi halinde olan bir çocuğunuz varsa bu zamanda bazı agresif hareketler sergiler. 3 yaş sendromunun en belirgin özelliklerinden biri çocuğun bazı şeyleri kendi kendine yapmaya çalışmasıdır.

Ebeveynlerin en büyük yanlışlarından biri ise çocuklarının bu zamanda kendilerini bulduklarını kabul etmemeleridir. Sabırlı ve bilinçli yaklaşımlar 3 yaş sendromundaki çocuğun zihinsel gelişimine de etki edecektir.

3 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Çocuğun büyüdüğünü fark ettiği dönem olarak bilinen 3 yaş dönemi bazı belirtilerle başlar. Sakin veya kendi halinde olan bir çocuğunuz varsa bu zamanda bazı agresif hareketler sergiler. 3 yaş sendromunun en belirgin özelliklerinden biri çocuğun bazı şeyleri kendi kendine yapmaya çalışmasıdır. Sofraya kendisi oturmaya çalışabilir veya masada onun yerinin olmadığını görünce buna sinirlenip ağlayabilir. Unutulmamalıdır ki bu dönem çocuğun kendini bir birey olarak kabul ettirme dönemidir.

Bu dönemde çocuk kendi sözü geçsin ister. Mesela yemek saatinde kendisine yemeği verildiğinde o an yemek istemez daha sonra yemek ister. Bu durum kendi dediğini yaptırma çabasıdır.

Öfke nöbetleri tekrarlanabilir. 3 yaş sendromu yaşayan çocuklarda bazı zamanlarda öfke nöbetleri ortaya çıkabilir. Örneğin ‘ onu yapma’ dediğini zaman yüksek bir ses tonuyla cevap verebilir. Evdeki eşyaları yere atma gibi davranışlar da bu dönemde gözlemlenen hareketler içerisindedir.

Yaşıtlarıyla kavga edebilir. Birçok çocuğun 3 yaş sendromuna girdiği zamanda yaşıtlarıyla kavga ederler. Oyuncak veya eşyalarını paylaşmamak bu dönemde karşımıza çıkan sorunlar arasındadır. Aniden bağırma, kendini yere atma ve uzun süre ağlama da sık sık görülen sorunlar arasında yer alır.

Yemek seçme başlar. 3 yaş sendromu yaşayan çocukların yemek seçme durumu ortaya çıkmaktadır. Örneğin çok sevdiği bir yemeği artık hiç sevmediğine karar verir ve onu yemeyi reddeder. Bu durumlar bu süreçte normal karşılanır.

Kendi başına giyinmeye çalışabilir. Kendi dolabı olduğunu fark eder ve kıyafetlerini dağıtmaya başlayabilir. Örneğin giyinmesi gerektiğinde kendi seçtiği kıyafetleri giymeye çalışır, bu duruma müdahale edildiğinde ise ağlama ve öfke nöbetleri geçirebilir.

3 Yaş Sendromu İçin Öneriler

Bu süreçte anne ve babanın çocuğa yaklaşımı oldukça önemlidir. Özellikle çocuğun psikolojisini anlamak ve ona göre davranmak gerekir.

  • Kendisine göre özel bir dünyaya sahip olan çocuğun yapmış olduğu iyi davranışların ödüllendirilmesi, yanlış davranışlarda ise sakinliğin bozulmadan çocuğa davranışının neden yanlış olduğunun gösterilmesi gerekir.
  • Özellikle bu dönemde her istediğine evet demek çok yanlıştır. Aileler yeri geldiği zaman çocuğun isteklerine hayır diyebilmelidirler.
  • Ailenin çocuğa karşı duruşu ne kadar sabırlı, sakin olursa çocuğun da bu zorlu süreci atlatması kolay bir hal alır.
  • Anne ve babanın olumsuz durumlarda kararlı olması ve birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Çünkü annenin evet dediğine baba hayır derse çocuğun kafası karışır ve kolay olana yönelir.
  • Bu süreçte çocuk ile olan birliktelikte derin bağlar kurmak önemlidir.
  • Hata yaptığında uyarınız sonrasında bir süre düşünmesine izin verin.
  • Öfkeli ve bağıran çocuğunuzu sakin ve sevgi dolu bir ses tonuyla, sessizce yapılabilecek boyama, kâğıt kesme, yapıştırma gibi etkinliklere yönlendirebilirsiniz.
  • Siz çok öfkeli olduğunuz zamanlarda kendinize mola yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu zor durumların nasılsa geçeceğini ve sakinliğinizi korursanız daha hızlı sonlanacağını unutmamalısınız.

Daha Fazlası Genel
Yorumlar Kapalı