1- Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Diş sürme macerası sırasında en sık ve rahatsız edici belirti şüphesiz ki kaşıntıdır. Ayrıca bebekler diş çıkarırken diş etinde kızarıklık, şişlik ve salya akması görülebilir.

Bütün bu değişikliklerden rahatsız olan bebek, eline geçen her şeyi ağzına sokmak ve kaşımak ister. Huzursuz bir ruh hali içine girebilir.

Uykusuzluk ve beslenme bozukluğu bu dönemde ailelerin en büyük korkusudur. Bir de bu tabloya hafif ateş ve halsizlik eşlik ederse ailelerin paniğe kapılması muhtemeldir.

2- Bebekler ne zaman diş çıkarır?

Diş çıkarma süreci oldukça zorlu ve uzun bir süreçtir. Bebeklerimiz dünyaya geldiği ilk aylarda anne sütü ile beslendikleri için dişlere ihtiyaçları yoktur. Ta ki katı besinlere geçene kadar.

Anne karnında oluşmaya başlayan dişler bu süreç ile birlikte yavaş yavaş ağız içerisine sürmeye başlar. Literatürde dişlerin çıkma zamanları ve sıralamaları verilmiş olsa bile “Bebeklerin dişleri ne zaman çıkar?” sorusunun cevabı her bebekte farklılık gösterebilir.

“Bebekler kaç aylıkken diş çıkarır?” sorusuna dediğimiz gibi kesin bir cevap veremeyiz. Ama genellikle bebeklerin ilk süt dişleri 5-10 aylar arasında kendini gösterir.

3- Bebeklerde ilk diş hangisidir? Bebeklerde diş çıkarma sırası nasıldır?

Genel olarak bebeklerde diş sırası şöyledir:

  • İlk olarak, alt ön iki diş belirir.
  • Bunları bebeklerde üst diş çıkarma izler ve üst öndeki iki kesici diş çıkar. Bazen ilk çıkan diş ortalardaki olmayabilir.
  • Daha sonra üst yan dişler ile köpek dişleri ve sonrasında da alt yan dişler ile köpek dişleri ağızda belirir.
  • Yaklaşık 12-15 aylar arasında birinci azı dişleri çıkmaya başlar. 25-30 aylar arasında da 2. azı dişleri çıkar.

4- Süt dişleri kaç tanedir?

Genellikle 6. aydan itibaren çıkmaya başlayan bebeklik dişleri de denen süt dişleri, üst çenede 10, alt çenede 10 olmak üzere 20 tanedir.

5- Bebekler diş çıkarırken ne yapmalı?

Bebeklerimiz en kıymetli varlıklarımızdır, büyüme ve gelişimlerindeki tüm süreçleri en az etkileneceği şekilde atlatmak isteriz. Diş çıkarma macerasında diş eti kaşıntısı ile başlayan belirtilerin hafifletilmesinde, öncelikle doğal ürünler olan sebze ve meyvelerin kullanılması bebeğimizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Beslenme, tat duyusunun gelişmesi ve mikroplarla savaşmada da bebeğimizi destekleyecektir.

Beraberinde yapılan masaj, diş çıkaran bebek için ağız içi dokularının takibi hem de dolaşımının rahatlamasında büyük destek olacaktır.

Diş eti kaşınmasının beraberinde huzursuzluk, uykusuzluk ve ateş eşlik eden durumlarda doktorunuza danışarak parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilirsiniz.

6- Bebeklerde diş çıkarma döneminde ateş kaç derece olur?

Diş çıkarma döneminde ateş 38 dereceyi geçmez. Ayrıca su gibi ishal de gerçekleşmez, bunu da belirtelim.

Eğer ateşi 38 dereceyi geçerse bunun nedeni ateş değil; başka bir rahatsızlıktır. Böyle bir durumda bebeğinizi doktora götürmelisiniz.

7- Bebeklerde diş çıkarma ateşi kaç gün sürer?

Ateş; dişin patlamasından 4 gün önce başlar, dişin çıktığı gün en üst seviyeye ulaşır. 3 gün süreyle ateş ve huzursuz gibi diş çıkarma belirtileri de devam eder.

8- Bebeklerde dişler ne zaman tamamlanır?

Her çocukta farklılık gösterebileceği gibi çocuklarda diş çıkarma ortalama olarak 2,5-3 yaş civarında süt dişlerinin sürmesi ile tamamlanır.

9- Bebeklerin dişleri neden geç çıkar?

Diş çıkarma dönemleri her bebekte farklılık gösterebilir. Bu durum genetik özellikler, diş etinin kalınlığı, bebeğin kemik yaşı gibi birçok bireysel faktöre bağlıdır.

Bazı durumlarda D vitamini eksikliği veya hormonal problemler de diş çıkmasını geciktirebilir. Böyle bir durum olduğu düşünüldüğünde doktorunuza danışarak müdahale edilmesi daha doğru olacaktır

10- Bebeklerde diş kaşıntısı için bebek diş kaşıyıcısı kullanmak konusunda ne tavsiye edersiniz?

Piyasada bulunan plastik kaşıyıcılar kullanılabilir. Özellikle içerisinde sıvı bulunan kaşıyıcılar, buzdolabında hafif soğutularak da kullanılabilir.

Fakat tüm fabrikasyon ürünler akılda bir soru işareti oluşturmaktadır. Fabrikasyon ürünler yerine soğuk meyve sebzeler (bebeğin tolere edebileceği bir soğuklukta) ve püreleri, hem bölgeyi rahatlatmakta hem de beslenmesini destekleyerek bebekte diş çıkarma döneminin büyük yardımcıları olacaktır.

11- Bebek diş jeli kullanımı konusunda ne önerirsiniz? Bebeklerde diş çıkarma jelinin zararları ve riskleri neler? Alternatif yöntemler var mı?

Genellikle ebeveyniler tarafından tercih edilen bebek diş bakımı yöntemi jellerdir. Hem çocuğun kaşıntısını geçirmek hem de beklenme ve uyku düzenini sağlamak için sıklıkla önerilmektedir.

Fakat her ürünün içerisinde kimyasal bileşikler olduğu ve bebeğimizin bunları yutabileceği unutulmamalıdır. Jel kullanmak zorunda kaldığımız durumlarda içerisinde hyalüronik asit bulunan ve alkol içermeyen jellerin tercih edilmesi daha koruyucu olacaktır.

Kaşıntının geçmesi için öncelikle salatalık, yeşil soğan, havuç gibi doğal kaşıyıcılar kullanılabilir. Hem kaşıntının geçmesi hem de ağrı azalmasında etkili olacaktır. Bebeklerde diş kaşıntısı için yapılabilecek en doğal ve basit şeylerden bir diğeri de anne ve babaların bölgeye yapacakları masajdır.

Ebeveynler ellerini iyice yıkadıktan sonra kaşınan bölgeye yapılacak hafif masaj, kan dolaşımını etkileyebileceği için bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Masaj yaparken nemli temiz bir bezde kullanılabilir. Fazla basınç uygulamamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Daha Fazlası Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir